logoabout

روش های تشخیص طلای اصل از بدل

 

طلاسازی یکی از صنایعی است که امکان تقلب و فریب در آن زیاد است از این رو تشخیص طلای اصل از بدل یکی از دغدغه های اصلی مردم به وقت خرید این کالای گرانبهاست. در این مقاله شما را با 5 راهکار برای تشخیص عیار طلا و اصالت آن آشنا می کنیم.

 

5 راهکار برای تشخیص طلای اصل

 

 

طلا کالایی است که در عیار های مختلف در بازار وجود دارد. یکی از نکاتی که مردم به هنگام خرید طلا بدان توجه دارند اطلاعاتی است که فروشنده به آنها ارایه می کند. اطلاعاتی نظیر کشور سازنده، مواد اولیه و کیفیت کار. همچنین عموم مردم اطلاع چندانی از نحوه کیفیت سنجی طلا نداشته و نمی توانند از صحت توضیحات فروشنده اطمینان حاصل کنند.

 

در صنعت طلاسازی اعداد و حروف حک شده بر روی کالاها گویای تمام نکات می باشد .  نخستین عدد حک شده بر روی محصول طلا  نشان دهنده ی عیار آن است. اگر بر روی کالایی عدد ۹۲۵ را درون دایره ای بیضی شکل دیدید به معنای آن است که این محصول از جنس نقره با عیار ۹۲۵ می باشد. در کنار این عدد ممکن است ۹۰۰ را درون کلبه حک کنند که بیانگر این است که در این کالا از پلاتین با عیار  ۹۰۰ نیز استفاده شده است.

 

در صنعت طلاسازی استاندارد کشور ما برای پلاتین از عیار 800 به بالا آغاز می شود. جالب است بدانید که نماد طلای 18 عیار یک لوزی است که داخلش مقدار 750 نقش بسته است.

 

صنف طلاسازان برای آنکه محل ساخت کالا را نشان دهند از حروف خاصی استفاده می کنند. به همین منظور، حرفT  نشان تهران ،E  مخصوص اصفهان وM  مربوط به مشهد مقدس است.

 

روش های تشخیص طلا و عیار آن:

 

روش های مختلفی برای سنجش اصالت و عیار طلا وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 

1- تشخیص طلای اصل به کمک سنگ محک و تیزآب:

 

اگر می خواهید به درستی عیار طلای خود را مشخص کنید قطعا به یک سنگ محک و همچنین تیز آب نیاز دارید.

 

سنگ محک:

 

 سنگ محک از جنس کوارتز و سیلیسیوم بوده و به رنگ سیاه می باشد. این سنگ در انواع و شکل های گوناگون در بازار یافت می شود. هنگامی که از این سنگ برای سنجش عیار طلا استفاده می شود باید دمای آن را به 37 درجه سانتی گراد رساند.

 

تیزآب:

 

همان اسید نیتریک است که توسط زکریای رازی کشف شد. این ماده به نام های اسید سلطانی یا جوهر شوره نیز شهرت دارد .

 

تیزآب را می توانید با درصد خلوص های متفاوت در بازار پیدا کنید.

 

روش کار با سنگ محک و تیزآب برای سنجش عیار طلا

 

طلا را 20 بار بر روی سنگ محک کشیده و به اندازه یک قطره تیزآب عیار شده روی آن می ریزیم در اینصورت با یکی از واکنش های زیر رو به رو خواهیم شد:

 

اگر واکنشی ملاحظه نکردید بدانید که عیار طلا با عیار تیزآب یکسان است.

 

اگر رنگ در اثر کشیده شدن بر روی سنگ محک کم رنگ تر از قبل شد بدانید که عیار طلا از عیار تیزآب پایین تر است.

 

اگر اثر طلا بر روی سنگ محک از بین رفت بدانید که مقدار طلای استفاده شده در آن محصول بسیار اندک بوده و یا اصلا طلا نیست.

 

2- تشخیص طلای اصل به کمک سوهان و تیزآب:

 

یکی دیگر از روش هایی که برای سنجش عیار طلا استفاده می کنند استفاده از سوهان است. به همین منظور روی بخشی از طلا سوهان می کشیم(اگر برای عیارسنجی سکه این کار صورت می گیرد توجه کنید که سوهان بر روی کنگره های سکه باید کشیده شود). اکنون لایه آبکاری شده فلز از بین می رود. پس از آن یک قطره تیزآب عیار شده بر روی محل سوهان کاری می ریزیم. در این حالت ممکن است با یکی از نتایج زیر رو به رو شویم:

 

چنانچه اثری ملاحظه نشد بدانید که فلز، طلا بوده و عیار آن بالاتر از عیار تیزآب می باشد. بد نیست بدانید فلز کروم و روی نیز در برابر تیزآب  واکنشی از خود نشان نمی دهند و باید خصوصیات فیزیکی و شیمیایی محصول را نیز  بررسی کرد.

 

ممکن است بر روی فلز رنگ سیاه دیده شود که در این حالت عیار طلا از عیار تیزآب پایین تر است و هر چه میزان سیاهی بیشتر باشد حاکی از آن است که عیار طلا کمتر می باشد.

 

اگر بر اثر اضافه کردن تیزآب رنگ سبزی در حال جوش آمدن مشاهده شد مطمئن باشید که قطعا کالا، طلا نیست.

 

3- تشخیص طلا با  سرکه

 

یکی از راه های تشخیص طلای اصل از بدل انداختن آن درون محلول سرکه است. طلای تقلبی به سرعت در مجاورت با سرکه از خود واکنش نشان می دهد و سیاه می شود. برای رسیدن به نتیجه این آزمایش، باید 5 دقیقه طلا را درون سرکه انداخت.

 

4- تشخیص طلای سفید با استفاده از آمونیاک

 

آمونیاک پس از مجاورت با فلزات، رنگ آنها را تیره می کند. اما پلاتین در برابر این نقیصه مقاوم بوده و از خود واکنش نشان نمی دهد.

 

5- تست آهنربا برای تشخیص طلای اصل

 

طلا خاصیت مغناطیسی ندارد و در صورتیکه آهنربایی به آن نزدیک کنید، جذب آن نمی شود. چنانچه طلایی خریدید که به آهنربا می چسبید بدانید که این طلا، خالص نیست.

 

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید