logoabout

طلای شب یلدا

طلای یلدایی

 

شب یلدا یکی از فرهنگ ها و سنت های ایرانیان است که خانواده ها را دور هم جمع می‌کند و  آماده آمدن فصل زمستان می‌شوند .
اصلی‌ترین میوه شب یلدا انار می باشد چرا که گذشتگان آن را مایه برکت و باروری می‌دانستند و این تفسیر را بخاطر دانه های زیاد آن مطرح کردند و همچنین رنگ قرمزی که دارد نماد خورشید و شادی است .


در حقیقت خوردن و وجود انار در سفره شب یلدا به علت اعتقاد به تاثیر جادوی سرایتی آن بوده است به طوری که با خوردن انار و توسل کردن به آن نیروی باروری و برکت را در خود بالا می‌بردند.

 از آنجایی که گالری حوا با توجه به مناسبت یلدا تدارک دیده شده است طرح، «عشق یلدایی» و «انار» از مدل های پرتکرار در آن به حساب می آیند. قرابت موضوعی زیورآلات با این شب می تواند خاطرات آن را در ذهن مان زنده نگه دارد . بدین ترتیب اگر سالیانی دیگر نیز روزی این زیور خاص را از جعبه زیورآلات مان بیرون آوردیم به سرعت به یاد می آوریم که این هدیه زیبا در چه زمانی دریافت شده و تمامی خاطرات آن دوباره برای مان باز می گردند .

در مراسم شب چله ای عروس از سوی خانواده داماد هدایایی گرانقیمت دریافت می کند. از جمله هدایایی که برای عروس تهیه می کنند تکه‌ ای از طلا یا جواهری زیبا، مانند گردنبند، گوشواره و یا حتی سکه است که به شکل زیبایی بسته بندی می شوند. ارزش مادی این هدیه ارزشمند، بسته به وسع خانواده داماد و با توجه به سلیقه عروس متفاوت خواهد بود. تنها چیزی که در این میان مهم خواهد بود خوشحالی و رضایت عروس و گرامیداشت شبی آریایی به قدمت عمر این سرزمین است که به بهانه هایی زیبا چون شب یلدا شادی و سرور را به خانواده های ایرانی هدیه می کند


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید