logoabout

تاریخچه گوشواره

تاریخچه گوشواره زینتی

ممکن است این سخن شما را شگفت زده کند که بدانید ، در زمان های قدیم گوشواره ها بیشتر توسط مردان استفاده می شد تا زنان.

یعنی قبل از اینکه یک زیور زنانه محسوب شود ، وسیله‌ای برای نمایش قدرت، موقعیت اجتماعی و ثروت مردها مورد استفاده قرار می‌گرفته است . در تصاویر حک شده بر روی دیوارهای تخت جمشید، استفاده گوشواره توسط سربازان مرد به وضوح دیده می‌شود .

در سال‌های ۱۵۹۰ نیز در انگلیس انداختن گوشواره در گوش مردها به یک رسم تبدیل شد .

به طوری‌که مردان مصری و آشوری از گوشواره استفاده می‌کردند تا نشان دهند به طبقه‌ی اجتماعی بالاتری تعلق دارند . اما در عین حال، در زمان روم باستان، گوشواره فقط توسط بردگان استفاده می‌شد. زنان ثروتمند یونانی و رومی هم از گوشواره‌های مروارید برای نشان دادن طبقه‌ی اجتماعی خود استفاده می‌کردند .

اما موضوع جالب دیگر این است بدانید که در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ میلادی پوشیدن گوشواره منفرد، در گوش چپ یا راست به عنوان نشانه‌ای پنهانی، بین همجنسگرایان استفاده شد .

 بدین ترتیب همجنسگرایان می‌توانستند یکدیگر را بدون اینکه در معرض خطر تعصب‌های شدید قرار بگیرند، شناسایی کنند .  بعدها پوشیدن گوشواره منفرد، به عنوان نشانه‌ای علنی برای معرفی کردن گرایش جنسی به جنس موافق رایج شد .

 شکل گوشواره‌هایی که در آن سال‌ها پوشیده می‌شد غالباً بر اساس سلیقه شخصی انتخاب می‌شد تا مد ، اما گوشواره‌های میخی نگین‌دار و حلقه‌های فلزی بیشتر رایج بوده است .

 در آن سال‌ها مردان همجنسگرای اروپایی بیشتر گوش چپ‌شان را سوراخ می‌کردند و در مقابل آمریکایی‌ها گوش راست‌شان را ترجیح می‌دادند .  

تاریخچه گوشواره های مناسب جهت گوش های سوراخ دار ، اولین بار در خاورمیانه از اوایل ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته و بیان شدند . و هدف آنها ارائه سرنخ سریع و آسان از جوامع اولیه و در مورد هویت مذهبی، سیاسی یا قبیله ای پوشنده های گوشواره بوده است .

گوشواره در اصل از فلزاتی ساخته می شد که می توانستند خم شوند، صاف شوند و به صورت طرح ها و حلقه های منحصر بفرد پیچیده شوند . در قرن دوم میلادی با معرفی انواع سنگ های قیمتی، گوشواره ها با ظرافت بیشتری ارائه شدند .

نکنه جالب بعدی این است که در گذشته، پسرهایی که مادران بیوه داشتند به گوش چپ گوش گوشواره آویزان می‌کردند؛ تک‌پسرهای خانواده هم به گوش راست. مردی که به هر دو گوش خود گوشواره می‌آویخت نیز به معنای این بود که او آخرین مرد در خانواده است . چنین مردی توسط همسایگانش مراقبت می‌شد و اجازه نداشت که در جنگ شرکت کند. چون ریشه خانوادگی اش برای همیشه از بین می‌رفت .  

همچنین بد نیست بدانید که در دین اسلام استفاده از گوشواره برای مردان تنها در صورتی اشکال ندارد که: گوشواره در آن منطقه یا شهر، زینت مخصوص زنان محسوب نشود و از جنس طلا هم نباشد . در این صورت سوراخ کردن گوش و استفاده از گوشواره برای مردان اشکالی ندارد .


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید