logoabout

طلا و آلیاژ طلا ، و رنگ‌های طلا

 

رنگ طلا در طبیعت


رنگ طلا در طبیعت رنگ زرد می‌باشد، بنابراین طلای زرد برای تأثیر بر رنگ آن به عناصر اضافی نیاز ندارد. بااین‌حال، برای افزایش دوام به آلیاژهای اضافی نیاز دارد. طلای خالص (100 درصد) یا طلای 24 عیار برای فلز خیلی نرم است. این نرمی قابلیت انعطاف‌پذیری طلا (قابلیت سیم کشیدن) و قابلیت انعطاف‌پذیری (قابلیت چکش زدن به ورق) را فراهم می‌کند. در واقع، طلا قابل انعطاف‌پذیرترین فلزی است که در طبیعت وجود دارد .

آلیاژ طلا چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

انسان‌ها در طول تاریخ زندگی خود همواره به فکر پیشرفت و بهبود محیط پیرامون خود بوده‌اند، آن‌ها با ساخت آلیاژ توانسته‌‌اند نقاط قوت یک فلز را تقویت کنند و همچنین نقاط ضعف آن را از بین ببرند.
علاوه‌برآن مهم است بدانید در ساخت آلیاژ، فلزی که از همه بیشتر در ترکیب به کار می‌رود را فلز پایه می‌نامند.

 

انواع عیار طلا کدام است؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد، طلا به‌خودی‌خود بسیار نرم و شکل‌پذیر و قابل انعطاف می‌باشد پس بهتر است برای افزایش قدرت طلا، طلا با دیگر آلیاژهای فلزی ترکیب می‌شود تا استحکام آن افزایش یابد
به‌عنوان‌مثال در زیر چند نمونه از عیارهای طلا را برای درک بهتر مطلب می‌آوریم
- طلای 18 عیار شامل 18 بخش طلا و ۶ قسمت دیگر از باقی فلزهاست 
- طلای 14 عیار شامل ۱۴ بخش طلا و ۱۰ قطعه دیگر از آلیاژهای دیگر 
- طلای 10 عیار شامل 10 بخش طلا و 14 بخش از دیگر آلیاژهای بادوام است

رنگ‌های پرکاربرد طلا در صنعت طلا و جواهر کدام است؟

از زمان باستان، بیشتر از رنگ زرد برای ساخت طلا استفاده می‌شد. طلای سفید یک مکمل زیبا برای الماس بسیار سفید و روشن است. همچنین جواهرات طلای سفید با رادیوم فلزی براق که سفیدی و مقاومت طلا را افزایش می‌دهد، آبکاری می‌شود. گاهی اوقات، طلای سفید با پلاتین اشتباه گرفته می‌شود، باوجوداینکه فلزات کاملاً متفاوتی هستند. از تفاوت‌های بارز این دو فلز می‌توان به مقاومت طلای سفید و پلاتین در برابر خراش و سایه‌های سفید اشاره کرد .


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید