logoabout

تفاوت طلای سفید و پلاتین

 

پلاتین چیست؟

یکی از اصلی‌ترین مشخصات فلز گران‌بهای پلاتین سنگین و قابل انعطاف بودن آن است. فلز پلاتین یکی از گران‌ترین فلزاتی است که در جواهرسازی از آن استفاده می‌شود. از لحاظ قیمتی حلقه‌های ازدواجی که با طلا ساخته می‌شوند، پایین‌تر از حلقه‌هایی هستند که با پلاتین ساخته می‌شوند. فلز پلاتین، لکه‌دار نمی‌شود و در برابر ضربه نیز مقاوم است.

تفاوت طلای سفید و پلاتین

از لحاظ ترکیبات و ساختار فلز : طلای سفید، پلاتین به طور طبیعی از لحاظ وزنی سنگین‌تر بوده و فلز قوی‌تری می‌باشد؛ بنابراین شخصی که این قطعه جواهر را پوشیده است باید بین انتخاب یک قطعه پلاتین سنگین‌تر یا یک قطعه طلای سفید سبک‌تر یکی را انتخاب کند .

نحوه نگهداری : بسیاری از افراد به‌اشتباه معتقدند که طلای سفید و پلاتین عملکرد یکسانی را ارائه می‌دهند زیرا در هنگام خرید به نظر می‌رسد مشابه هستند. اما این یک تصور غلط رایج است .

طول عمر و ماندگاری : پلاتین به‌عنوان بادوام‌ترین فلز جواهرات نام‌گذاری شده است. سطوح طلا و پلاتین متفاوت پوشیده می‌شوند. وقتی هر دو ماده به هر سطحی بمالند، روکش طلای سفید در واقع تقریباً دو برابر سریع‌تر از پلاتین از بین می‌رود.

آیا پلاتین از طلای سفید بهتر است؟

پلاتین برتر از طلا نیست، درست است که گران‌تر است اما تقریباً شبیه طلای سفید است. باتوجه‌به اینکه طلای 18 عیار برای استفاده روزانه به‌اندازه کافی دوام دارد، لازم به استفاده جواهرات از جنس پلاتین نیست. ازآنجایی‌که پلاتین با سرعت بیشتری خراشیده می‌شود، به مراقبت بیشتری نیاز دارد. طلای سفید ظاهری کلاسیک دارد و یک ترکیب فلزی خیره‌کننده دارد.

در کل می‌توان گفت مابین طلای سفید و پلاتین خرید طلای سفید منطقی‌تر از خرید پلاتین است و طلای سفید گزینه‌ای خارق‌العاده برای جواهرات ظریف مانند حلقه‌های نامزدی می‌باشد. به‌خصوص اگر در زمان خرید حلقه نامزدی برای شما هزینه هم مهم باشد.

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید